Reinette van Thorn uitgeroepen tot fruitboom van het jaar
Op zondag 31 augustus werd in Stevensweert bekendgemaakt dat de Reinette van Thorn dit jaar verkozen is als fruitboom van het jaar. Het Pomologisch Genootschap Limburg, dat zich bezighoudt met de instandhouding van oude fruitrassen, reikte de prijs uit.

Foto: Geert Ambrosius van het Pomologisch Genootschap reikt de oorkonde uit aan de voorzitter van het Gilde der Smaakvolle ambachten Tjeu van Kerkom. Links de voorzitter van het Pomologisch Genootschap Limburg Wil Ramaekers en rechts wethouder Sjors Blomen.
Reinette van Thorn
De Reinette van Thorn is een appelboom van een oud fruitras. De gemeente heeft dit oude fruitras de afgelopen drie jaar nieuw leven ingeblazen door zo’n 600 exemplaren uit te delen aan inwoners.
Reinette van Thorn in Stevensweert?
Dat de verkiezing van de Reinette van Thorn in Stevensweert en niet in Thorn bekend werd gemaakt, heeft een historische reden. Rond 1650 bouwde graaf Herman Frederik van den Bergh tussen Stevensweert en Ohé en Laak een kasteel voor zijn geliefde Josina Walburgis van Löwenstein-Wertheim-Rochefort. Zij was prinses abdis van het stift in Thorn. Door hun huwelijk werden het Eiland in de Maas en Thorn met elkaar verbonden. De graaf vernoemde het kasteel naar zijn lief: Walburg. Een verbintenis die niet alleen tot uitdrukking komt in de naam van het kasteel maar ook nog altijd door de aanplant van Reinettes van Thorn, het appeltje dat de abdis van Thorn meenam naar het Eiland in de Maas.