Open sfeer tijdens eerste huiskamergesprek
Op 6 mei organiseerde de gemeente het eerste huiskamergesprek in het gemeentehuis. Het huiskamergesprek is een kleinschalige, informele bijeenkomst waarbij de burgemeester in gesprek gaat met inwoners. Zij waren hiervoor uitgenodigd. Het was een bijzondere bijeenkomst met een mooie symboliek. Want waar we op 5 mei stilstaan bij vrijheid, ging het gesprek op 6 mei vooral over iets dat daar direct mee verbonden is: je welkom, veilig en thuis voelen in een samenleving.
Voor dit eerste gesprek werd gekozen voor een groep nieuwe Nederlanders en statushouders uit onder andere Oekraïne, Syrië, Eritrea en Turkije. Jong en oud schoven aan tafel aan bij de burgemeester om met hem en met elkaar in gesprek te gaan over wonen, leven en meedoen in Maasgouw.
Open en warme sfeer
Tijdens het gesprek ontstond al snel een open en warme sfeer. De deelnemers voelden zich steeds meer op hun gemak en deelden eerlijk hun ervaringen, uitdagingen en wensen. Er werd gesproken over zaken waar men in het dagelijks leven tegenaan loopt, maar ook over vraagstukken binnen de ambtelijke organisatie. Er overheerste vooral een positief gevoel: de deelnemers gaven aan dat zij zich welkom voelen in Maasgouw en dankbaar zijn voor de kansen die zij hier krijgen.
De burgemeester gaf aan dat hij blij is dat deze groep deel uitmaakt van onze samenleving en sprak de hoop uit dat zij zich altijd welkom blijven voelen. Veel deelnemers spraken de wens uit om zo snel mogelijk volledig deel te kunnen nemen aan de Nederlandse samenleving. Dat maakte indruk en zorgde voor waardevolle inzichten voor iedereen die aanwezig was.
Dichterbij de samenleving
Dit huiskamergesprek was een pilot om uit te proberen of deze manier van gesprekken met inwoners werken. We kunnen stellen dat deze eerste pilot zeer geslaagd was. De gesprekken helpen ons als organisatie om dichter bij de samenleving te staan, beter te luisteren naar wat er leeft en signalen eerder op te halen. Het draait om verbinding, luisteren en het ophalen van verhalen die normaal niet altijd vanzelf aan tafel komen.
De komende periode zullen meer huiskamergesprekken volgen, telkens met een andere doelgroep. Het streven is om ongeveer drie gesprekken per jaar te organiseren.
